Kan die werkgewer 'n premie waarvoor die kollektiewe ooreenkoms voorsiening maak, verlaag as die werknemer nie voldoende kennis gee van sy afwesigheid nie?

Wanneer die kollektiewe ooreenkoms vir sekere bonusse voorsiening maak, kan dit dit aan die werkgewer oorlaat om die bepalings en voorwaardes vir die toekenning daarvan presies te omskryf. Kan die werkgewer in hierdie konteks besluit dat een van die kriteria vir die toekenning van die bonus ooreenstem met 'n minimum kennistydperk vir die werknemer in die geval van afwesigheid?

Kollektiewe ooreenkomste: 'n individuele prestasiebonus wat onder voorwaardes betaal word

'n Werknemer wat in 'n sekuriteitsmaatskappy werk as 'n lughawe-sekuriteitsagent, het op die prud'hommes beslag gelê.

Onder sy eise het die werknemer 'n terugbetaling onder a eerste Individuele Prestasieplan (PPI), waarvoor die toepaslike kollektiewe ooreenkoms voorsiening maak. Dit was die kollektiewe ooreenkoms vir voorkomings- en sekuriteitsmaatskappye, wat lui (art. 3-06 van aanhangsel VIII):

« 'n Individuele prestasiebonus word betaal wat gemiddeld 'n halwe maand bruto basissalaris per jaar verteenwoordig vir 'n werknemer met bevredigende prestasie en teenwoordig vir 1 volle jaar. Die toekenning daarvan word uitgevoer volgens die kriteria wat verpligtend deur elke maatskappy voor die begin van elke jaar bepaal word. Hierdie kriteria kan in die besonder wees: bywoning, stiptelikheid, resultate van interne maatskappytoetse, resultate van amptelike dienstoetse, kliënt-passasier verhoudings, houding by die stasie en aanbieding van klere (...)

Lees die artikel op die oorspronklike webwerf →

LEES  Die Affiliate Guide