Een van die vakbonde in my geselskap vra my om 'n kamer op te rig wat vir borsvoeding bestem is. Wat is my verpligtinge in hierdie saak? Kan die vakbond my tot so 'n installasie dwing?

Borsvoeding: die bepalings van die Arbeidswetgewing

Let daarop dat, vir een jaar vanaf die dag van geboorte, jou werknemer wat haar kind borsvoed, een uur per dag vir hierdie doel gedurende werksure het (Arbeidskode, art. L. 1225-30) . Sy het selfs die geleentheid om haar kind in die instansie te borsvoed. Die tyd wat die werknemer beskikbaar het om haar kind te borsvoed, word in twee periodes van dertig minute verdeel, een tydens die oggendwerk, die ander gedurende die middag.

Die tydperk waartydens werk gestaak word vir borsvoeding word bepaal deur ooreenkoms tussen die werknemer en die werkgewer. As dit nie ooreenstem nie, word hierdie tydperk in die middel van elke halfdag van werk geplaas.

Hou ook in gedagte dat enige werkgewer wat meer as 100 werknemers in diens het, beveel kan word om te installeer in sy onderneming of naby 'n perseel wat aan borsvoeding toegewy is (Arbeidskode, art. L. 1225-32) …

Lees die artikel op die oorspronklike webwerf →

LEES  Hoe om u studies tuis te organiseer