Een van my werknemers het my pas gebel om my in kennis te stel dat hy nie sal kan kom werk nie, want sy kind het griep. Is hy om hierdie rede geregtig op spesifieke verlof? Of moet hy 'n vrye dag neem met betaling?

Onder sekere voorwaardes kan u werknemer afwesig wees om sy siek kind te versorg.

Afhangend van die erns van die kind se gesondheidstoestand en ouderdom, kan u werknemer, hetsy manlik of vroulik, baat vind by 3 tot 5 dae afwesigheid per jaar of, indien nodig, om sy aktiwiteite vir 'n langer tydperk te onderbreek, ouerlike teenwoordigheid.

Elk van u werknemers kan voordeel trek uit onbetaalde verlof van 16 dae per jaar om na 'n siek of beseerde kind onder die ouderdom van 3 te sorg en vir wie hulle verantwoordelik is. Arbeid, art. L. 1225-61). Hierdie tydperk word verhoog tot 5 dae per jaar as die betrokke kind minder as een jaar oud is of as die werknemer na ten minste 3 kinders onder 16 jaar oud omsien.

Die voordeel van hierdie 3 dae afwesigheid vir siek kinders is onderhewig aan enige senioriteitsvoorwaarde.

Dit is noodsaaklik om u kollektiewe ooreenkoms te raadpleeg, want dit kan voorsiening maak vir ...

Lees die artikel op die oorspronklike webwerf →

LEES  Die basiese beginsels van SEO