En af fagforeningerne i mit firma beder mig om at oprette et rum dedikeret til amning. Hvad er mine forpligtelser i denne sag? Kan fagforeningen tvinge mig til en sådan installation?

Amning: bestemmelserne i arbejdskodeksen

Bemærk, at din medarbejder, der ammer sit barn, i et år fra fødselsdagen har en time dagligt til dette formål i arbejdstiden (Arbejdsloven, art. L. 1225-30) . Hun har endda mulighed for at amme sit barn i etablissementet. Den tid, medarbejderen har til at amme sit barn, er opdelt i to perioder på XNUMX minutter, den ene under morgenarbejdet, den anden i løbet af eftermiddagen.

Perioden, hvori arbejdet standses for amning, fastsættes efter aftale mellem medarbejderen og arbejdsgiveren. Ved manglende aftale placeres denne periode midt i hver halve arbejdsdag.

Derudover skal du huske på, at enhver arbejdsgiver, der beskæftiger mere end 100 ansatte, kan blive beordret til at installere i sin virksomhed eller i nærheden af ​​lokaler dedikeret til amning (Labour Code, art. L. 1225-32) …

Fortsæt med at læse artiklen på det originale websted →

LÆS  9. oktober 2020 For virksomheder med 50 eller flere ansatte, dedikeret finansiering