Print Friendly, PDF & Email

Kan dine medarbejdere ryge i din virksomheds lokaler?

Det er forbudt at ryge på steder, der er bestemt til kollektiv brug. Dette forbud gælder på alle lukkede og overdækkede steder, der byder offentligheden velkommen eller som udgør arbejdspladser (Public Health Code, artikel R. 3512-2).

Dine medarbejdere må derfor under ingen omstændigheder ryge på deres kontorer (uanset om de er individuelle eller delte) eller i det indre af bygningen (gang, mødelokaler, hvileværelse, spisestue osv.).

Forbuddet gælder faktisk også i de enkelte kontorer for at beskytte mod de risici, der er forbundet med passiv rygning, alle de mennesker, der kan bringes til at passere i disse kontorer eller besætte dem, endda et kort øjeblik. Om det er en kollega, en kunde, en leverandør, agenter med ansvar for vedligeholdelse, vedligeholdelse, renlighed osv.

Så snart en arbejdsplads ikke er dækket eller lukket, er det muligt for dine medarbejdere at ryge der.

Fortsæt med at læse artiklen på det originale websted →

LÆS  Matematiksamling: 3- Komplekse tal