En af mine medarbejdere har lige ringet til mig for at informere mig om, at han ikke kan komme på arbejde, fordi hans barn har influenza. Har han ret til specifik ferie af denne grund? Eller er han nødt til at tage en fridag med løn?

Under visse betingelser kan din medarbejder være fraværende for at tage sig af sit syge barn.

Afhængig af sværhedsgraden af ​​barnets helbredstilstand og alder, kan din medarbejder, hvad enten det er mand eller kvinde, drage fordel af 3 til 5 dages fravær om året eller om nødvendigt for at afbryde sin aktivitet i længere tid at rejse forældrenes tilstedeværelse.

Hver af dine medarbejdere kan drage fordel af ubetalt orlov på 16 dage om året for at tage sig af et sygt eller skadet barn under 3 år, og som de er ansvarlige for. Arbejdskraft, art. L. 1225-61). Denne periode øges til 5 dage om året, hvis det pågældende barn er under et år, eller hvis medarbejderen tager sig af mindst 3 børn under 16 år.

Fordelen ved disse 3 fraværsdage for syge børn er ikke underlagt nogen anciennitet.

Det er bydende nødvendigt, at du konsulterer din kollektive overenskomst, fordi den muligvis indeholder bestemmelser om ...

Fortsæt med at læse artiklen på det originale websted →

LÆS  Social Selling Master | Sælg på LinkedIn i 2020