Mia kompanio superis la sojlon de 50 dungitoj kaj mi do kalkulos la profesian egalecan indekson. Ni apartenas al SIU. Ĉu estas specifaj reguloj en ĉi tiu kunteksto?

Pri la profesia egaleca indekso kaj la UES, certaj klarigoj devas esti faritaj precipe pri la kadro por la kalkulado kaj publikigado de rezultoj.

Sur la nivelo de kalkulo de la indekso en kazo de UES

En ĉeesto de UES, agnoskita per kolektiva interkonsento, aŭ per juĝa decido, tuj kiam la CSE estas starigita je la nivelo de la UES, la indikiloj estas kalkulataj je la nivelo de la UES (Labor-Kodo, art. D. 1142-2-1).

Alie, la indekso estas kalkulita je kompanio. Ne gravas ĉu ekzistas pluraj establoj aŭ ĉu la kompanio estas parto de grupo, la kalkulo de la indikiloj restas ĉe la nivelo de la kompanio.

Pri la determino de la laborantaro, kiu postulas kalkuli la indekson

La indekso estas deviga de 50 dungitoj. Se via kompanio estas parto de SIU, ĉi tiu sojlo estas taksita je la nivelo de SIU. Sendepende de la grandeco de la kompanioj, kiuj konsistigas ĝin, la laborforto konsiderata por la kalkulo de la indekso estas la totala laborantaro de la UES.

Pri la publikigo de la indekso

La Ministerio pri Laboro precizigas

Daŭre Legas la artikolon en la originala retejo →

READ  Malkovrante laborpostenojn en ekologia transiro, kreante laborpostenojn