Unu el la sindikatoj en mia kompanio petas min starigi ĉambron dediĉitan al mamnutrado. Kiuj estas miaj devoj pri ĉi tiu afero? Ĉu la sindikato povas devigi min al tia instalaĵo?

Mamnutrado: la dispozicioj de la Labora Kodo

Notu, ke, dum unu jaro de la tago de naskiĝo, via dungito, kiu mamnutras sian infanon, havas por tiu celo unu horon tage dum laborhoroj (Labora Kodo, art. L. 1225-30) . Ŝi eĉ havas la ŝancon mamnutri sian infanon en la establado. La tempo disponebla por la dungito por mamnutri sian infanon estas dividita en du periodojn de tridek minutoj, unu dum la matena laboro, la alia dum la posttagmezo.

La periodo dum kiu laboro estas ĉesigita por mamnutrado estas determinita per interkonsento inter la dungito kaj la dunganto. Malsukcese de interkonsento, ĉi tiu periodo estas metita en la mezo de ĉiu duontago de laboro.

Krome, memoru, ke ĉiu dunganto, kiu dungas pli ol 100 dungitojn, povas esti ordonita instali en sia establado aŭ proksime de ejoj dediĉitaj al mamnutrado (Labora Kodo, art. L. 1225-32) ...

Daŭre Legas la artikolon en la originala retejo →

READ  Senpaga Excel: Kial kaj kiel frostigi ĉelon en kalkulo?