Tulosta ystävällinen, PDF ja sähköposti

Pitääkö minun maksaa irtisanomiskorvaus työntekijälle määräaikaisista työsuhteista, joiden sopimussuhteet jatkuvat pysyvän sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen? Entä jos teollisuustuomioistuin määräsi CDD: n luokittelemisen uudelleen CDI: ksi?

CDD: epävarmuuspalkkio

Määräaikaisessa työsuhteessa oleva työntekijä hyötyy sopimuksen päättyessä sopimuksen päättymisestä maksettavasta korvauksesta, joka tunnetaan yleisemmin nimellä "epävarmuustekninen korvaus". Se on tarkoitettu korvaamaan tilanteen epävarmuus (työlainsäädäntö, art. L. 1243-8).

Tämä on 10 prosenttia sopimuksen aikana maksetusta bruttopalkasta. Tämä prosenttiosuus voidaan rajoittaa 6 prosenttiin sopimussäännöksellä vastineeksi etuoikeutetusta pääsystä ammatilliseen koulutukseen. Se maksetaan sopimuksen lopussa samaan aikaan kuin viimeinen palkka.

Työsäännöstön L. 1243-8 §: n mukaan epävarmuuskorvaus, joka korvaa työntekijälle tilanteen, johon hänet asetetaan määräaikaisen työsopimuksensa vuoksi, ei ole maksettava, kun työsuhde jatkuu sopimuksen nojalla kesto on määrittelemätön.

Jos siis määräaikainen sopimus jatkuu välittömästi vuonna

Jatka artikkelin lukemista alkuperäisellä sivustolla →

LUE  Asiakaspalvelun laatustandardit