Yksi yritykseni ammattiliitoista pyytää minua perustamaan imettäville tarkoitetun huoneen. Mitkä ovat velvollisuuteni tässä asiassa? Voiko liitto pakottaa minut tällaiseen asennukseen?

Imetys: työlainsäädännön määräykset

Huomaa, että lapsensa imettävällä työntekijälläsi on vuoden ajan syntymäpäivästä yksi tunti päivässä tätä tarkoitusta varten työaikana (Työlaki, art. L. 1225-30). Hänellä on jopa mahdollisuus imettää lastaan ​​laitoksessa. Työntekijän käytettävissä oleva aika lapsensa imettämiseen jaetaan kahteen XNUMX minuutin jaksoon, joista toinen on aamutyön aikana ja toinen iltapäivällä.

Työn keskeytysaika imetyksen vuoksi määräytyy työntekijän ja työnantajan välisellä sopimuksella. Jos sopimusta ei sovita, tämä aika sijoitetaan jokaisen työpäivän puoliväliin.

Muista lisäksi, että jokainen yli 100 työntekijää työllistävä työnantaja voidaan määrätä asentamaan toimipaikkaansa tai imettämistä varten tarkoitettujen tilojen läheisyyteen (työlaki, art. L. 1225-32) …

Jatka artikkelin lukemista alkuperäisellä sivustolla →

LUE  Määrittele ja toteuta SEO-strategiasi