Printfreonlik, PDF & e-mail

Ien fan myn meiwurkers hat my krekt belle om my te ynformearjen dat hy net nei it wurk kin komme, om't syn bern de gryp hat. Hat hy om dizze reden rjocht op spesifyk ferlof? Of moat hy in dei frij nimme mei lean?

Under bepaalde betingsten kin jo meiwurker ôfwêzich wêze om te soargjen foar syn sike bern.

Ofhinklik fan 'e earnst fan' e steat fan sûnens en leeftyd fan it bern, kin jo meiwurker, as man of frou, profitearje fan 3 oant 5 dagen ôfwêzigens per jier of, as it nedich is om syn aktiviteit foar in langere tiid te ûnderbrekken, te ferlitten âlderlike oanwêzigens.

Elk fan jo meiwurkers kin profitearje fan unbetelle ferlof fan 16 dagen per jier om te soargjen foar in siik of ferwûne bern ûnder de leeftyd fan 3 en foar wa't se ferantwurdlik binne. Arbeid, art. L. 1225-61). Dizze perioade wurdt ferlingd nei 5 dagen per jier as it oanbelangjende bern minder dan ien jier âld is of as de meiwurker soarget foar teminsten 3 bern ûnder de 16 jier.

It foardiel fan dizze 3 dagen ôfwêzigens foar sike bern is net ûnder foarbehâld fan in âldheidsbetingst.

It is needsaaklik dat jo jo kollektive oerienkomst konsultearje, om't it kin foarsjen yn ...

READ  Bouwe fertrouwen