Imprimir amigable, PDF e correo electrónico

¿Pode o empresario reducir a prima prevista no convenio colectivo se o empregado non avisa o suficiente da súa ausencia?

Cando o convenio colectivo prevé certas bonificacións, pode deixar ao empresario a definición precisa dos termos de asignación. Neste contexto, pode o empresario decidir que un dos criterios para outorgar a bonificación corresponde a un período mínimo de preaviso para o empregado en caso de ausencia?

Convenios colectivos: unha bonificación individual de rendemento pagada baixo condicións

Un empregado, que traballaba nunha empresa de seguridade como axente operativo de seguridade aeroportuaria, incautouse do tribunal industrial.

Entre as súas peticións, o empregado solicitou un recordatorio do seu salario con respecto a primeiro de rendemento individual (PPI), previsto no convenio colectivo aplicable. Foi o convenio colectivo para empresas de prevención e seguridade, que di (art. 3-06 do anexo VIII):

« Págase un bono de rendemento individual que representa como media un salario base bruto ao ano para un empregado con desempeño satisfactorio e presente durante un ano completo. Atribúese segundo os criterios que cada empresa debe definir antes do comezo de cada ano. Estes criterios poden ser en particular: asistencia, puntualidade, resultados das probas internas da empresa, resultados das probas dos servizos oficiais, relacións cliente-pasaxeiros, actitude no posto e presentación do equipo (...)

Continúa lendo o artigo no sitio orixinal →

Lea  Seguro de desemprego: a reforma entra en vigor o 1 de xullo de 2021