Imprimir amigable, PDF e correo electrónico

Un dos meus empregados acaba de chamarme para informarme de que non poderá vir traballar porque o seu fillo ten gripe. Ten dereito a unha licenza específica por este motivo? Ou debería tomar un día libre con soldo?

En determinadas condicións, o seu empregado pode estar ausente para coidar do seu fillo enfermo.

Dependendo da gravidade do estado de saúde e da idade do neno, o seu empregado, xa sexa home ou muller, pode beneficiarse de 3 a 5 días de ausencia ao ano ou, se é necesario, interromper a súa actividade por un período de tempo máis longo, deixar para presenza dos pais.

Cada un dos seus empregados pode beneficiarse dun permiso sen soldo de 16 días ao ano para coidar dun neno enfermo ou ferido menor de 3 anos e do que é responsable. Traballo, art. L. 1225-61). Este período amplíase a 5 días ao ano se o neno en cuestión ten menos dun ano ou se o empregado coida de polo menos 3 nenos menores de 16 anos.

A prestación destes 3 días de ausencia para nenos enfermos non está suxeita a ningunha condición de antigüidade.

É imprescindible que consulte o seu convenio colectivo porque pode contemplar ...

Continúa lendo o artigo no sitio orixinal →

Lea  Érase unha vez a literatura infantil