Imprimir amigable, PDF e correo electrónico

Teletraballo por recomendación do médico de traballo: ten que cumprir?

Unha carta de medicina do traballo recomenda o teletraballo dun empregado ata a pandemia de Covidien-19 chega ao seu fin. Necesariamente teño que responder favorablemente e configurar un traballo remoto? Cales son as miñas opcións ante esta recomendación médica?

Medicina do traballo: protección do empregado

Saber que o médico do traballo pode, cando o considere necesario e o xustifique por consideracións relativas en particular á idade ou estado de saúde física e mental do traballador, propoñer por escrito:

  • medidas individuais para acondicionar, adaptar ou transformar a estación de traballo;
  • arranxos do tempo de traballo (Código do traballo, art. L. 4624-3).

Polo tanto, o médico do traballo pode recomendar completamente a instalación do teletraballo para un empregado ata que a situación de saúde relacionada co Covid-19 mellorou.

Importante
Segundo o protocolo nacional para garantir a saúde e seguridade dos empregados da empresa ante a epidemia de Covid-19, o recurso ao teletraballo debe ser a regra para todas as actividades que o permitan. O tempo de traballo realizado no teletraballo increméntase ao 100% para os empregados que poden realizar todas as súas tarefas de xeito remoto.

Continúa lendo o artigo no sitio orixinal →

Lea  PACA> Formación audiovisual e novo foro de redacción