Сакате да го совладате јазикот на Шекспир? Знаете дека е важно, но не знаете како да го направите ...

Ние имаме развиено сеопфатен водич за вас да ги истражите сите ресурси што ви се потребни за да научите англиски јазик.

Денес, владеењето на англискиот јазик е од суштинско значење, и во патувањата и во вашиот професионален живот. Ова е нешто што добро разбравме и затоа решивме да ги ставиме сите средства на располагање за да ви помогнеме.
Сите неопходни ресурси ќе ги најдете заедно во целосна и лесна за читање страница.

Без разлика дали сте нови на темата или едноставно дека сакате да се усовршите, има нешто за секого! Од платени услуги до бесплатни услуги, до најдобрите блогови, мобилни апликации, видеа, подкасти, специјализирани страници, MOOC, ќе ги имате сите клучеви за да ја започнете обуката со тоа што ќе бидете автономни.

Кога интернетот ќе стане ваш професор по англиски јазик... спремен за учење?

Ајде да одиме!


Учете англиски на видео

Дознај во видео

Визуелна и аудитивна меморија, овој дел е за вас. Ништо како видео за течно и интерактивно учење!

Овде ги испорачуваме најдобрите видео сајтови или канали на YouTube за да ве обучуваат на англиски јазик.

Engvid :
Оваа страница е целосна англиски, па затоа е подобро да имате добра база. Еден од најдобрите сајтови наведени на интернет, тој ги брои часовите по видео на 1234 објавени преку канал на YouTube.
Видеата и лекциите се создадени од вистински искусни наставници ... Англиски граматика, речник, изговор, ИЕЛТС, TOEFL, ќе најдете се што ви треба за да ги подобрите вашите јазични светла.
Плус: навигација, многу лесна и интуитивна, за да можеш да коментираш и да правиш квизови онлајн. Ова е совршено место за луѓето на кои им се потребни конкретни објаснувања. Имате избор помеѓу наставниците 11, 14 теми кои се движат од бизнис до речникот.

Џенифер ESL :
Квалитетна настава за сите нивоа на англиски јазик преку канал на YouTube.
Џенифер е млад американски учител кој нуди многу теми за да ви помогне да бидете сигурни и ефективни на англиски јазик. Едноставен и лесен пристап до метод кој работи прилично добро.
За оние кои сакаат да одат понатаму, исто така, ќе најдете својата веб-страница: Англиски со Џенифер со што можете да го продлабочат своето знаење преку видеа, вежби, лекции преку интернет и во живо.

Anglaiscours :
Ова се видео курсеви што можете да ги следите во секое време! Пракса не?

Имате избор помеѓу бесплатни видео лекции, со добра база број веќе, или понапредни видео курсеви од 2011. За ова, член област ви стои на располагање и претплата месечно со неограничен пристап курсеви.

Централен англиски :
Исто така, содржината е полна англиски. Оваа страница нуди модулиран метод за учење врз основа на видеа, подредени според ниво и тема (бизнис, социјални, патувања, итн.).
Она што го цениме тука е хуморот и рекламирањето на видеата.
Методот: гледајте видео дневно, означете ги зборовите што не ги знаете и ги научите со пополнување на празните простори. Она што ни се допаѓа е интеракцијата за време на видеозаписот да се изговараат нови зборови и да се добие корекција во живо на вашиот изговор. Можете исто така да разговарате со приватен учител за видеото.
Плус: изговорот е во центарот на вниманието!

Twominute English :
YouTube канал што ви овозможува да научите англиски јазик преку видеа во многу кратки формати (2 минути). Препуштете се на краткиот формат и гледајте видео секој ден. Што да избегнете „грчеви“ со брзо учење додека одвојувате време. Тоа е добар почеток.

Дневни диктат :
Еве канал на YouTube, а оригинален и умен. Задржани за луѓе кои веќе имаат добар основен англиски јазик, Youtuber нуди кратки диктати онлајн. Целта е да слушате и да пишувате во исто време она што го слушате. Ќе биде само следниот ден дека ќе ја имате исправката. Гарантиран неизвесност! Што да тренирате во писмена форма и да го подобрите вашето разбирање на слушањето.

Anglo Link :
Многу ефикасен, овој Youtube канал нуди многу големи количини видеа во бесплатни линии. Новата содржина често се додава. За да продолжите, одете на веб-страницата: Anglo Link, богата и целосна платформа за учење на англиски јазик: граматика, речник, изговор, слушање итн. Постојат неколку видови на претплати (еден слободен, но ограничен).

Англиски класа 101 :

Уште еден видео канал на YouTube кој има заслуги да биде комплетен и со висок квалитет!
Целосно посветена на англиски, таа ви нуди нова лекција секој вторник и петок: сите теми и вештини комбинирани, додека имате слободен пристап до сите лекции кои веќе се емитуваат за живот. Исто така имате пристап до видео во живо.
Повеќето: се издвојува за одличниот квалитет на техничкото видео продукција.


Учете англиски додека се забавувате

Невообичаено или забавно учење

Учење додека се забавувате е можно! Во овој дел ќе најдете сајтови кои ви дозволуваат да учат на поинаков начин, бидејќи знаеме дека кога е разиграно се сеќаваме побрзо.

READ   Научете странски јазик лесно: бесплатна обука

Најдобар начин за учење е целосно потопување во земјата ... ако не можете да одите таму директно, зошто да не ги исполнувате соучениците?

Оваа чудесна алатка, наречена интернет, ги пробива границите на реалноста и ви овозможува да разменувате онлајн. Игри, подкасти, состаноци и забава. Да одиме!

Ланг 8 :
Рековте едноставно и ефикасно? Принципот на оваа платформа: да научат јазик преку комуницирање преку интернет со мајчин јазик. Оваа страница се базира на пишување и размена, вистинска соработка работа, бидејќи ќе научите со локалните жители, кои ве исправуваат и ви помагаат.
За да ви за да им дозволите да го откријат нашиот јазик. Тоа е брза и сигурна еволуција на вашето ниво ако одите таму сериозно и редовно.

Busuu :
Исто така врз основа на заедница на звучници! Целта е да се научат со 70 милиони корисници ширум светот. Многу интерактивни, вашите вистински луѓе ги исправуваат грешките и го прават истото со нив, правејќи нови пријатели.
Исто така, имате избор да користите премиум претплата за да пристапите до повеќе алатки.
Плус: Популарна мобилна апликација и офлајн режим кој ви овозможува да ги преземете часовите однапред и да научите каде сакате, кога сакате.

Anglaispod :

Добар начин да научите англиски е да го слушате! Томас Карлтон, американски потекло, нуди голем број мали лекции (зборови или изрази) во форма на подкасти кои можете да ги преземете директно од страницата и да снимате на вашиот аудио плеер или телефон. Сега можете лесно да научите и во секое време. На следната кафе пауза можеби?

Англиски напад :
Создаден од специјалисти за видео игри, оваа платформа иновира благодарение на неговите интерактивни и забавни вежби. Прилагодени на секое ниво на англиски, ќе најдете видео клипови врз основа на филмски клипови, извештаи, ТВ серии, музички спотови, телевизиски серии во комбинација со интерактивни вежби, игри за оптимална меморирање и тестови за да го процените нивото. Имате можност да создадете бесплатна сметка, но исто така да се претплатите на понуда за целото семејство.

Плус: наменета за кратки и дневни сесии кои ќе ве натера да учат побрзо.

Panagrama :

И ако се релаксирате? Тука, сите видови на игри да учат додека се забавуваат: зборови со стрелки, крстозбори, скриени зборови, судокус или повеќе напредни игри (двојазична верзија). Ништо не сака да асимилира повеќе вокабулар!

Малку дополнително: ажурирање на игрите секој ден.

Speekoo :
Иновативен пристап кој се заснова на изградбата на реченици. Многу интерактивно, слушате и директно се тестирате. Од тебе ти е да ги преработиш зборовите што ги научивте. Оваа веб-страница те тера да започнете од почеток (добро за почетници), но исто така ви овозможува да почнете да учат нов јазик што не го знаете.

Плус: откривањето на други култури преку анегдоти и информации.


Учете англиски јазик со целосни и професионални веб-страници

Дознајте преку целосни и професионални веб-страници (читање, пишување, речник, изрази, граматика итн.)

Во овој дел, ние не се смееме! Имаме наведени многу сеопфатни и професионални општи сајтови, кои ќе ви помогнат во вашето учење или развој на англиски јазик. Дознајте преку вежби, читање, видео и пишување.
Вежбајте граматика, изрази и развијте го вашиот вокабулар со цел да се вклучите во дискусии со самодоверба.

БиБиСи учење Ingles :

Официјалната веб-страница на познатиот канал на Би-Би-Си е златен рудник на информации за изучување на англискиот јазик. Таа зазема место засебно во оваа област, и уште поважно, со сериозност и педагогија преку стотици видеа. Тоа е вистинско редовно учење, кое покрај тоа, се држи до вестите со многу вежби и опции. Исто така се нудат многу подкасти, на пример Англискиот јазик што го зборуваме : секој трае помеѓу 2 и 3 минути и се занимава со идиоматски искази или со еден збор преку конкретни примери и часови по англиски јазик. Многу добар начин да се асимилира секојдневниот англиски јазик.
Една последна забава: 6 Минута Граматика, за секоја епизода документ за симнување со граматички правила за студирање, во комбинација со вежби.

Да се ​​заклучи, веб-страницата на БиБиСи е вистински метод за учење англиски, многу разновиден и разновиден преку квалитетна содржина.

ABA англиски :
Оваа страница е многу професионална и ви овозможува да научите квалитетно англиски јазик. Потребна е голема дисциплина и строгост да го следат неговиот метод. Вие само треба да ја креирате вашата сметка и да имаат избор да учат бесплатно со 144 видео лекции (граматика, филмови, интерактивни вежби). Ако сакате, можете да креирате своја премиум сметка која има повеќе опции. Со оваа сметка, наставниците по мајчин јазик им се доделуваат на секој ученик за онлајн поддршка.

Британскиот совет  :
Тука е местото на познатата меѓународна британска агенција, одговорна за образовни размени и културни односи. Можете да научите англиски таму според вашето ниво благодарение на многу различни методи. Може да се спореди со веб-списание во кое можете лесно да се движите и што го олеснува учењето англиски јазик. Исто така, нуди MOOCs (масивни отворени онлајн курсеви) како што е „Истражување на англискиот јазик и неговата култура“ што е многу популарно. Ви овозможува да вежбате, да комуницирате со луѓе од целиот свет, да го подобрите вашиот англиски јазик и конечно подобро да ја запознаете британската култура… сето тоа за 6 недели! Можете исто така да се регистрирате за да го полагате испитот ИЕЛТС.

READ  Научете странски јазик: бесплатна обука

Учете англиски со Британскиот совет :

Како што сугерира неговото име, ова е специјализирано место на Британскиот совет за изучување на англискиот јазик. Многу комплетна и потполно бесплатна, содржи стотици аудио страници, текстови, видеа и повеќе од 2,000 интерактивни вежби. Ќе видите апликации во форма на игри, граматика и речник курсеви, подкасти ... накратко добро пополнети сајт кој ќе ви овозможи да се развива многу брзо на англиски јазик.
Имате избор да можете да станете член и на тој начин да придонесете на страницата преку интеракција со други корисници или да ги преземете ресурсите.

Esol Races :

Изберете го вашето ниво на англиски јазик и во секој одделот за пристап до курсеви, повеќекратни изборни квизови, читања и конечно граматика и речник.
Професионално, целосно и целосно бесплатно.

Англиски израз :

Имајќи вокабулар е клучот за успехот на англиски јазик.
Без разлика дали е да разберете разговор, да зборувате или да читате: неспорно е дека ви треба! Вистински речник, оваа страница ви нуди граматика и вокабулар класифицирани во теми кои се занимаваат со храна, светот на работата, здравјето или дури и делови како што се „изразување на вашите чувства на англиски јазик“. Вежбајте не?

Зачинете го вашиот англиски јазик :

Mooc, вистински онлајн тренинг и препознатлив денес, ги користи истите алатки како традиционалните онлајн курсеви: видеа, Powerpoints, подкасти. Додадена е заедница и одлучувачка димензија, бидејќи благодарение на Mooc вие сте дел од промоција која се развива малку по малку! Откријте го тоа на Универзитетот во Брисел: ќе ги земете основите на англискиот јазик и ќе можете да го одредите стилот на учење преку воведување на различни техники. Времетраењето е 8 недели (неколку сесии).
Малку повеќе, само за вас: Еве платформа www.fun-mooc.fr, база на податоци која ги групира Mooc сортирани по теми, институции и достапност на курсеви. Прошетај!


Подобрете го вашиот акцент и изговор на англиски јазик

Подобрете го вашиот акцент и вашиот изговор  

Малку загриженост од фармери ... познати по нашиот лош акцент. Време е да го исправиме ...
Одвојте време да работите, ние изворивме, најдобрите сајтови кои ќе ви овозможат да зборувате со сигурност и да ги разберете вашите соговорници.
Не го сонувате вашиот акцент повеќе, изградете го. Американски или англиски акцент, направете го вашиот избор.

 Англичанка на Рејчел :

Кој никогаш не сонувал да има совршен американски акцент? На сајтот на американската Рејчел, ќе имате пристап до многу онлајн курсеви кои објаснуваат како да го подобрите вашиот изговор благодарение на бројните видеа, подкасти, книги и лекции. Јасна и корисна платформа со повеќе од 400 бесплатни видеа кои го учат американскиот акцент, како и клучевите на разговорниот англиски: ритам, интонација, поврзување.

Ingles Изговор :

100% мобилен, овој стан е само спектакуларен! Програмерите биле многу далеку во изучувањето на фонетиката. Навистина, можете да научите да го изговарате секој звук, да слушате примери и да снимите свој изговор за да го споредите со вистинскиот акцент за усвојување. Апликацијата ќе понуди дури и мали дијаграми за да ви покаже како да го поставите вашиот јазик за да ви гарантира луд успех меѓу вашиот колеги англиски!
Мал проблем: достапен само на Андроид.

Forvo :

Колаборативен и забавен веб-сајт кој се потпира на помош на интернет корисниците да предлагаат изрекнувања реализирани од домородците. На вас е да се забавувате со жонглирање со особеностите на изрекнувањата на истиот збор според акценти и земји. Оваа платформа нуди повеќе изговори на 100 000 зборови на англиски јазик, доволно за да поминат извесно време таму. Соработувајте и учествувајте со снимање на изговорот на француски зборови за да им помогнете на другите да го научат нашиот јазик.

Howjsay :

Оваа страница е од голема корист, додека останува многу едноставна. Концептот: база на податоци која ги наведува сите зборови на англискиот јазик. Сакате да го знаете изговорот на еден збор? Само допрете го во лентата за пребарување и веднаш, Howjsay го наоѓа за вас. Вие само треба да кликнете и можете да го слушате неговиот изговор на примерен англиски. Таа исто така работи на вашиот мобилен, па затоа е време да го спакувате во вашиот џеб.

Evaeaston :

Повторно кон Американецот, Ева ни објаснува со мали подкасти, изговорот на зборовите. Таа зборува многу бавно и сигурно нема да се жалиме! Оваа страница ќе ви овозможи да одвоите време да асимилирате со мали белешки додадени под секој подкаст. Има многу страници, и затоа многу зборови и фрази за да дознаете!

 Учење британски акцент :

Многу добра страница, платена (неколку понуди на располагање), за да научите како да се справите со „британскиот“ акцент до совршенство. Наставничката, Алисон Питман, ви нуди различни лекции, видеа и методи на учење. Како самопослужување, пристапувате на Youtube канал со добар број корисни видеа: Телефонскиот глас . Тоа е добра основа за усовршување на вашиот акцент.

 Pronuncian :  

Заминуваме од страната на Америка: видеа, лекции за звуци и слогови, вежби и подкасти за изговорот, сите бесплатно. Добар извор на храна за да ви помогнеме секојдневно. Можете исто така да даунлоадирате е-книги и аудио на интернет (за плаќање): за ритам и интонации, изреки, итн.

READ  Научете руски бесплатно и брзо

Користете го вашиот паметен телефон за да научите англиски јазик

На вашиот паметен телефон: апликации и други игри

За прв пат во историјата на интернетот, мобилниот е повеќе користен од персоналните компјутери. Дигиталната ера нè доведе да комуницирате и да го користите интернетот насекаде ... од оваа опсервација, на пазарот за апликации за вашиот паметен телефон расте.
Оставете да бидете во искушение од специјалните мобилни апликации „Учам англиски“ што ги најдовме за вас. 

Duolingo :

Сигурно една од најпознатите апликации досега и препорачана во телото од The ​​Wall Street Journal! Забавно е и можете брзо да станете зависни од него, како видео игра, благодарение на системот за бонуси. Заработете поени за секој точен одговор, тренирајте и израмнете се со кратки и ефективни лекции! Методот се заснова на вежбање превод и ако сте добри, можете дури и да учествувате во преводот на сајтови или веб-страници.

Се забавувам на англиски :

Апликација која ги изложува децата на нивните први изрази и зборови на англиски јазик. Игри, приказни и песни. Тоа е пријатен микс на приказни, диктирани на француски со англиски преводи. Вашиот херувими ќе цветаат и ќе играат додека учат! Различна и оригинална рекреација за вашите деца и загарантирана забава.

Babbel :

Забавен интерфејс, Babbel е многу комплетна апликација која нуди два вида модули за учење англиски: речник или алатки. Врз основа на интерактивни активности, устен и писмен вежби, ќе научите јазик од секојдневните разговори. Корисно и ефективно, целта на Бабел е да направи вистински двојазичен јазик. За оние кои имаат помалку време пред нив, ќе љубов: часови последните 15 минути. Значи само една лекција дневно да напредува со полна брзина. Различни теми како што се кулинарски или едноставен речник. Вие само треба да ја изберете вашата лекција и да си одите!
Недостатоци по пробниот месец е дека апликацијата се плаќа.

Busuu :

Целосно бесплатната верзија на апликацијата се фокусираше на вокабуларното учење.
Лекции по вокабулар, аудио дијалози кои го подобруваат вашето слушање и изговор, правопис, граматика... Додадете на тоа игри и тестови. Тоа е апликацијата која „прави сè“. Таа беше изгласана за една од „најдобрите апликации“ во 2014 година од страна на Apple.

Еден добар начин да научите брзо со ефективен метод.

Добри вести: исто така имате офлајн режим! Вашата лоша интернет-врска повеќе нема да биде изговор.

Memrise :

Оваа апликација е одлична за да започнете со повеќе од 200 курсеви креирани од експерти. Таа користи речник на зборови кои треба да ги запомните со повторување. Граммати, разговори, видеа и разговори во вашиот телефон. Следете ги статистиките за учење и разгледувајте ги насекаде со офлајн режим.
Метод базиран на интерактивност, бидејќи картичките се засилени од страна на заедницата на корисници.

Англиски за еден месец :

Како што сугерира името, оваа апликација ви гарантира дека можете да ги научите основите на англискиот јазик во 30 денови. Заклучок: направен е за почетници кои сакаат да учат, бидејќи следното патување во Англија ќе пристигне за еден месец! Методот на учење е сличен на оној на децата: домородците ставаат на располагање слики, предмети, фрази и зборови за да ви помогнат да ги асимилирате основите. Постои бесплатна верзија и платена верзија (покомплетна: часови 50 со различни нивоа на тежина, 3200 зборови и фрази, повеќе 2600 слики во боја).


Прегледајте го англискиот јазик со вашите деца

За вашите деца   

Сите знаеме дека учењето јазик е полесно кога сте млади.
Значи, зошто чекате колеџ да ги натера вашите деца да почнат да учат?

Искористете ги предностите на овие специјализирани сајтови и мобилни апликации за вашите деца да го поттикнат нивното учење од многу рана возраст.

Лесен англиски :
Реал златен рудник онлајн, 100 бесплатно, со делот за деца зафатен! Ќе најдете многу ресурси: едукативни игри (околу педесет), мали листови на ревизии, сметки и расадни рими. Можете дури да најдете дописници од целиот свет ... зборувајќи англиски со други е најдобриот начин за учење!

Златна рипка :
Веб-страница со слободен пристап, или во платена верзија, имате можност да направите семејна претплата. Постои дури и претплатничка секција за училишта и институции (зошто да не зборуваме за тоа во вашето училиште за деца?). Таа содржи повеќе 300 игри, активности и анимации со секции 49, сите се собрани во без зборови и интуитивно опкружување.
Малку дополнително: еднаш на страницата, вашето дете ќе биде ангажирано во Светот на црвената риба. Забавно и забавно! Додатоците се прават редовно, така што учењето останува бесконечно.

Pilipop :
Мобилна апликација (iOS и Android) за учење јазик на мобилни и таблети за деца од 5 до 10 години. Тие ќе бидат ангажирани во забавен универзум, оваа апликација е многу лесна за употреба. Престанете да ги земате вашите паметни телефони или таблети, колку што е корисно.
Она што го сакаме: претплата која им овозможува на членовите на истото семејство да имаат пристап до апликациите на 3: Pili Pop English, Pili Pop Español и францускиот Pili Pop.

По сите овие врвови, конечно сте подготвени да го започнете школувањето или да го усовршите вашиот англиски јазик!

Со среќа!