Jeden z moich pracowników właśnie zadzwonił do mnie z informacją, że nie będzie mógł przyjść do pracy, ponieważ jego dziecko ma grypę. Czy z tego powodu przysługuje mu określony urlop? A może powinien wziąć dzień wolny od wynagrodzenia?

Pod pewnymi warunkami Twój pracownik może być nieobecny, aby zająć się chorym dzieckiem.

W zależności od ciężkości stanu zdrowia i wieku dziecka, Twój pracownik, niezależnie od tego, czy jest mężczyzną czy kobietą, może skorzystać z od 3 do 5 dni nieobecności w roku lub w razie potrzeby przerwać pracę na dłuższy okres, obecność rodziców.

Każdy z Twoich pracowników może skorzystać z bezpłatnego urlopu w wymiarze 16 dni w roku na opiekę nad chorym lub kontuzjowanym dzieckiem do lat 3, za które jest odpowiedzialny. Praca, art. L. 1225-61). Okres ten wydłuża się do 5 dni w roku, jeśli dane dziecko ma mniej niż rok lub jeśli pracownik opiekuje się co najmniej 3 dziećmi poniżej 16 roku życia.

Świadczenie z tytułu tych 3 dni nieobecności dla chorych dzieci nie jest uzależnione od warunku stażu pracy.

Konieczne jest skonsultowanie się z układem zbiorowym, ponieważ może on przewidywać ...

Kontynuuj czytanie artykułu na oryginalnej stronie →

ZOBACZ  Podpisanie umowy z Caisse de Dépôts w celu zmobilizowania wkładu OCAPIAT w prosty i zautomatyzowany sposób.