Kompania ime ka tejkaluar pragun e 50 punonjësve dhe për këtë arsye unë do të llogaris indeksin e barazisë profesionale. Ne i përkasim një SIU. A ka rregulla specifike në këtë kontekst?

Lidhur me indeksin e barazisë profesionale dhe UES, duhet të bëhen sqarime të caktuara në lidhje me, në veçanti, kornizën për llogaritjen dhe publikimin e rezultateve.

Në nivelin e llogaritjes së indeksit në rastin e UES

Në prani të një UES, të njohur me marrëveshje kolektive, ose me vendim gjykate, sapo CSE të ngrihet në nivelin UES, treguesit llogariten në nivelin e UES (Kodi i Punës, art. D. 1142-2-1) .

Përndryshe, indeksi llogaritet në nivelin e ndërmarrjes. Nuk ka rëndësi nëse ka disa ndërmarrje ose nëse kompania është pjesë e një grupi, llogaritja e treguesve mbetet në nivelin e kompanisë.

Mbi përcaktimin e fuqisë punëtore e cila kërkon llogaritjen e indeksit

Indeksi është i detyrueshëm nga 50 të punësuar. Nëse kompania juaj është pjesë e një SIU, ky prag vlerësohet në nivelin e SIU. Pavarësisht nga madhësia e ndërmarrjeve që e përbëjnë atë, fuqia punëtore e marrë në konsideratë për llogaritjen e indeksit është forca totale e punës së UES.

Mbi publikimin e indeksit

Ministria e Punës specifikon

Vazhdoni të lexoni artikullin në faqen origjinale

LEXO  Masat përgatitore për shkarkimin e babait pas lindjes së fëmijës së tij