Telearbejde på anbefaling af erhvervslægen: skal du overholde det?

Et brev fra arbejdsmedicin anbefaler, at en medarbejder fjernarbejder indtil pandemien Covidien-19 slutter. Skal jeg nødvendigvis reagere positivt og oprette fjernarbejde? Hvad er mine muligheder, når jeg står over for denne medicinske anbefaling?

Arbejdsmedicin: beskyttelse af medarbejderne

Ved, at erhvervslæge kan, når det skønner det nødvendigt og er begrundet i hensyn, der navnlig vedrører arbejdstagerens alder eller fysiske og psykiske helbredstilstand, skriftligt foreslå:

  • individuelle foranstaltninger til indretning, tilpasning eller omdannelse af arbejdsstationen
  • arbejdstidsordninger (arbejdskodeks, art. L. 4624-3).

Derfor kan arbejdslægen fuldstændigt anbefale installationen af distancearbejde for en medarbejder, indtil sundhedssituationen relateret til Covid-19 er forbedret.

Vigtig
I henhold til den nationale protokol for at sikre virksomhedens medarbejdere sundhed og sikkerhed i lyset af Covid-19-epidemien, skal anvendelse af telearbejde være reglen for alle aktiviteter, der tillader det. Telearbejdstid øges til 100% for medarbejdere, der kan udføre alle deres opgaver eksternt.

Fortsæt med at læse artiklen på det originale websted →

LÆS  Udvikle modstandsdygtighed