Imprimir amigable, PDF e correo electrónico

Un dos sindicatos da miña empresa pídeme que configure unha sala dedicada á lactancia materna. Cales son as miñas obrigacións neste asunto? ¿Pode o sindicato obrigarme a tal instalación?

Lactancia materna: o disposto no Código do traballo

Nótese que, durante un ano desde o día do nacemento, o seu empregado que está a aleitar ao seu fillo ten, para este efecto, unha hora diaria durante o horario laboral (Código do traballo, art. L. 1225-30). Incluso ten a opción de aleitar ao seu fillo no establecemento. A hora de que un empregado pode amamantar ao seu fillo divídese en dous períodos de trinta minutos, un durante o traballo pola mañá e o outro pola tarde.

O período no que se detén o traballo para a lactación materna determínase por acordo entre o empregado e o empresario. Se non se alcanza un acordo, este período colócase no medio de cada media xornada de traballo.

Ademais, hai que ter en conta que a calquera empresario que empregue a máis de 100 empregados pódeselle ordenar instalarse no seu establecemento ou preto dos locais dedicados á lactación materna (Código do traballo, art. L. 1225-32) ...

Continúa lendo o artigo no sitio orixinal →

Lea  7 de xaneiro de 2021 Formación laboral: unha panca para activala