Cetak Mesra, PDF & E-mel

Bolehkah majikan mengurangkan premium yang diperuntukkan dalam perjanjian kolektif sekiranya pekerja tidak memberi notis yang mencukupi mengenai ketidakhadirannya?

Apabila perjanjian kolektif memperuntukkan bonus tertentu, ia mungkin menyerahkan kepada majikan untuk menentukan dengan tepat terma dan syarat untuk peruntukan mereka. Dalam konteks ini, bolehkah majikan memutuskan bahawa salah satu kriteria untuk pemberian bonus sepadan dengan tempoh notis minimum untuk pekerja sekiranya berlaku ketidakhadiran?

Perjanjian kolektif: bonus prestasi individu dibayar dengan syarat

Seorang pekerja, bekerja di sebuah syarikat keselamatan sebagai ejen operasi keselamatan lapangan terbang, telah merampas prud'hommes.

Antara tuntutannya, pekerja itu meminta bayaran balik di bawah a Perdana Pelan Prestasi Individu (PPI), yang disediakan oleh perjanjian kolektif yang berkenaan. Ia adalah perjanjian kolektif untuk syarikat pencegahan dan keselamatan, yang menunjukkan (art. 3-06 lampiran VIII):

« Bonus prestasi individu dibayar mewakili purata setengah bulan gaji asas kasar setahun bagi pekerja dengan prestasi memuaskan dan hadir selama 1 tahun penuh. Atribusinya dijalankan mengikut kriteria yang ditakrifkan secara wajib oleh setiap syarikat sebelum permulaan setiap tahun. Kriteria ini khususnya mungkin: kehadiran, ketepatan masa, keputusan ujian dalaman syarikat, keputusan ujian perkhidmatan rasmi, hubungan pelanggan-penumpang, sikap di stesen dan persembahan pakaian (…)

Teruskan membaca artikel di laman web asal →

READ  Berkomunikasi dalam persekitaran berbilang budaya