Amb la crisi de la salut, el teletreball s’ha implementat massivament a les empreses, fora de qualsevol conveni col·lectiu. L’empleat ha de rebre el seu val de menjar el dia que teletreballa?

Heu de recordar que el teletreballador té els mateixos drets que l’empleat que treballa a les instal·lacions de la vostra empresa (Codi del treball, art. L. 1222-9).

Com a resultat, si els vostres empleats reben vals de menjar per cada dia treballat, els empleats que treballen teletreball també els han de rebre quan les seves condicions laborals siguin equivalents a les dels empleats que treballen al lloc.

Tingueu en compte que per rebre un val d'àpats, l'àpat s'ha d'incloure a l'horari diari de treball del vostre empleat. Un mateix treballador només pot rebre un val restaurant per àpat inclòs en la seva jornada diària de treball (Codi del Treball, art. R. 3262-7)...

Continueu llegint l'article al lloc original →

LLEGIR  Formació de Google: arribeu al vostre públic des del mòbil