Utskriftsvänlig, PDF och e-post

Kan dina anställda röka i ditt företags lokaler?

Det är förbjudet att röka på platser som är avsedda för kollektiv användning. Detta förbud gäller på alla stängda och täckta platser som välkomnar allmänheten eller som utgör arbetsplatser (Public Health Code, artikel R. 3512-2).

Dina anställda får därför under inga omständigheter röka på sina kontor (oavsett om de är enskilda eller delade) eller i byggnadens interiör (hall, mötesrum, vilrum, matsal etc.).

Förbudet gäller i själva verket även i enskilda kontor för att skydda från de risker som är förknippade med passiv rökning alla människor som kan föras i dessa kontor eller för att ockupera dem, till och med en kort stund. Oavsett om det är en kollega, en kund, en leverantör, agenter som ansvarar för underhåll, underhåll, städning etc.

Men så snart en arbetsplats inte är täckt eller stängd är det möjligt för dina anställda att röka där.

Fortsätt läsa artikeln på den ursprungliga webbplatsen →

LÄS  Redovisning för alla