Utskriftsvänlig, PDF och e-post

Distansarbete på rekommendation av arbetsläkaren: måste du följa det?

Ett brev från arbetsmedicin rekommenderar distansarbete av en anställd fram till pandemin Covidien-19 tar slut. Måste jag nödvändigtvis svara bra och sätta upp fjärrarbete? Vilka är mina alternativ när jag står inför denna medicinska rekommendation?

Arbetsmedicin: anställdas skydd

Vet att arbetsläkare får, när den anser det nödvändigt och motiveras av hänsyn som särskilt hänför sig till arbetstagarens ålder eller fysiska och psykiska tillstånd, skriftligen föreslå:

  • individuella åtgärder för inredning, anpassning eller omvandling av arbetsstationen,
  • arbetstid (arbetskod, art. L. 4624-3).

Därför kan arbetsläkaren helt rekommendera installationen av distansarbete för en anställd tills hälsoläget relaterat till Covid-19 har förbättrats.

Viktigt
Enligt det nationella protokollet för att säkerställa hälsa och säkerhet för företagets anställda inför Covid-19-epidemin, måste användning av distansarbete vara regeln för alla aktiviteter som tillåter det. Distributionstiden ökas till 100% för anställda som kan utföra alla sina uppgifter på distans.

Fortsätt läsa artikeln på den ursprungliga webbplatsen →

LÄS  Svara på kundens invändningar